Politikë

LSI nismë për krimet seksuale: Do monitorohen “grabitqarët”


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 12:47 - 08/11/21 |
Opi Nion

Nisur nga ngjarjet e fundit, të bëra publike, ku fëmijë të mitur kanë rënë pre e ngacmimeve seksuale, Lëvizja Socialiste për Integrim ka prezantuar nismën për regjistrimin e të dënuarve për krime seksuale.

Në një dalje për mediat nga Kryesia e Kuvendit, deputetja e LSI-së, Erisa Xhixho tha se ky regjistër do të shërbente për monitorimin e “grabitqarëve seksualë”.

Ndërsa tha se për këtë nismë ligjore do të organizohen konsultime, ajo bëri thirrje që të mbrohen fëmijët, vajzat dhe gratë nga ngacmimet seksuale.

Regjistri Kombëtar për të Dënuarit për Krime Seksuale do të jetë një instrument i shtetit shqiptar për të luftuar dhe parandaluar krimet seksuale.

Në hartimin e këtij projekt-ligji janë marrë për bazë ekspericat më të mira nga një sërë vende të BE-së si (Britania, Irlanda, Franca etj) dhe atyre të rajonit (psh Maqedonia e Veriut).

Hartimi i këtij projektligji është diktuar nga nevoja për krijimin e një mekanizmi ligjor-institucional efektiv, parandalues për mbrojtjen e fëmijëve, të rinjve, grave dhe çdo viktime seksuale të mundshme nga grabitqarët seksualë.

Projekt-ligji ka për qëllim inkurajimin dhe përgatitjen e organeve kompetente shtetërore për të mbrojtur fëmijët, të rinjtë, gratë dhe çdo individ nga dhuna dhe shfrytëzimi seksual, vepra penale që prekin jo vetëm dinjitetin e individit, por edhe shkaktojnë pasoja të rënda në funksionimin normal të qenies njerëzore, duke siguruar që regjistri të jetë një mjet efektiv për të identifikuar vendndodhjen e të dënuarve për krime seksuale dhe monitorimin e aktivitetit të tyre.

Regjistri i mundëson Policisë së Shtetit dhe organeve të tjera ligjzbatuese që të identifikojnë dhe monitorojnë grabitqarët seksualë, pedofilët dhe personat që kanë tendencë për të kryer krime seksuale, duke disponuar informacion të detajuar lidhur me të dhënat personale, vendbanimin, rrethin shoqëror, komunikimet, veprimtarinë dhe punën e tyre etj.

Regjistri, gjithashtu garanton ndalimin e personave të dënuar për krime seksuale për t’u punësuar/angazhuar si pjesë e personelit të institucioneve, agjencive, organizatave dhe çdo subjekti shtetëror dhe jo shtetëror që punon për fëmijët apo persona të tjerë të rrezikuar ose të pambrojtur në Republikën e Shqipërisë”-tha ndër të tjera Xhixho./Opinion.al

Pas