Aktualitet

Bie në veting gjyqtari i Tiranës, ish-anëtar i KLD-së


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:20 - 06/10/20 |
Al Do

Vetingu ka shkarkuar nga detyra një nga ish-anëtarët e Këshillit të Lartë të Drejtësisë.

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit (KPK) vendosi të martën të shkarkojë nga detyra si gjyqtar i Gjykatës së Tiranës, Neritan Cenën.

Trupa gjykuese e përbërë nga Roland Ilia, Frides Shuli dhe Etleda Çiftja nuk u bindën nga justifikimet e gjyqtarit në deklarimin e tij të pasurisë.

Cena ka rreth 15 vite në sistemin e drejtësisë. Ai fillimisht ushtroi detyrën e gjykatësit në Gjykatën e Kurbinit, më pas të Vlorës, e dhjetë vitet e fundit në Gjykatën e Tiranës.

Vite më parë ai ka qenë gjithashtu anëtar i Këshillit të Lartë të Drejtësisë.

Pas