Bota

Betohet zëvendëspresidentja e SHBA-ve, Kamala Harris


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:47 - 20/01/21 |
Semiljana Azizi

Është betuar para Gjykatëses së Gjykatës së Lartë Sonia Sotomayor, zëvendëspresidentja e SHBA-ve, Kamala Harris.

Ajo që vihet rë është prezenca e ulët e pjesëmarrësve dhe forcat e shtuara të ushtrisë. Ekipi i Biden është përpjekur të minimizojnë turmat e njerëzve dhe u ka kërkuar amerikanëve që të mos udhëtojnë në Washington, DC, por ta ndjekin inaugurimin nga shtëpitë e tyre. Kjo ka ardhur si pasojë, jo vetëm e sigurisë së Presidentit Biden, por gjithashtu edhe si pasojë e pandemisë së COVID-19. Në vend të njerëzve, komiteti i inaugurimit ka vendosur 200,000 flamuj që përfaqësojnë të 56 shtetet dhe territoret amerikane.

Kamala Harris do të bëjë historinë si gruaja e parë me ngjyrë, dhe aziatikja e parë që do të jetë Zëvendës President në SHBA. Ndërkaq Lady Gaga ka qenë ajo që ka kënduar himnin kombëtar./Opinion.al

Pas