Rajoni

Bërnabiç: Jemi në prag të një konflikti të armatosur me KosovënBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:27 - 21/12/22 |
Opi Nion

Kryeministrja e Serbisë, Ana Bërnabiç, në një seancë të Parlamentit serb ka thënë se Serbia është afër një konflikti të armatosur me Kosovën.

Bërnabiç theksoi se në këtë moment të gjithë duhet të bëjnë çmos për të ruajtur paqen.

“Ne jemi në prag të një konflikti të armatosur falë lëvizjeve të njëanshme të Prishtinës. Organizatat e shoqërisë civile, ju lutemi të flisni për torturat e përjetuara nga serbët në Kosovë. Ne duhet ta ruajmë paqen së bashku”, tha Bërnabiç.

Ajo po ashtu foli për ish-oficerin Dejan Pantiç.

“Askush nuk e di se ku ndodhet, nuk dihet nëse ka marrë terapi. Familja nuk mund të dëgjojë nga ai. Kreu i EULEX-it i përgjigjet gjithë kësaj, duke thënë se nuk e dinë se ku është. Dhe çfarë jeni duke bërë në? Sa njerëzisht është në rregull me ju”, pyeti Bërnabiç.

Bërnabiç tha se arrestimi i Dejan Pantiçit, përveç ruajtjes së Marrëveshjes së Brukselit dhe formimit të Unionit të Komunave Serbe, është arsyeja pse serbët janë në barrikada.

“Pavarësisht se sa të ndryshëm jemi, duhet të insistojmë në të drejtat e njeriut dhe t’i japim një shans paqes. Ata do të reagojnë ndryshe kur t’ju dëgjojnë. Ju lutem, këto janë gjëra të rëndësishme për ne për paqen dhe integrimin evropian”, tha Bërnabiç.

Pas