Politikë

Berisha tregon pse Basha duhet hetuar: Për të ka fakte, për shpalljen time “non grata” joBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 13:25 - 16/09/22 |
Opi Nion

Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha ditën e sotme tha se prokuroria duhet të nisë hetimet ndaj Lulzim Bashës. Berisha tha se rasti i tij me të Bashës ishin të ndryshëm pasi sipas tij, për Bashën ka fakte dhe prova siç janë financimi prej 500 mijë dollarësh nga Rusia, ndërsa për shpalljen non grata të tij nuk ka asnjë fakt.

“Në rastin tim, është deri tani një vendim pa asnjë fakt apo dokument. Ju nuk keni parë qoftë dhe një fakt të vetëm dhe unë kam deklaruar se fakti i vetëm që paraqitet, unë marr vendime ndaj vetes time por dhe kam thënë, edhe 100 vite të kërkoj, nuk do të gjej një të vetëm. Kur e kam thënë, ka qenë vetëm Sali Berisha që e dinte dhe një mik i imi, jo në Shqipëri. Unë kam barazuar dhe fëmijët e mi. Deri sot nuk kam parë një dokument të vetëm.

Në këtë rast flitet me emra për personazhe ruse, për kompani ruse në Skoci, për fonde 500 apo 600 mijë dollar, për një dosje të mbyllur nga Edi Rama me mashtrime. Janë kaq shumë dokumente, për të cilat nuk ka asnjë përgjigje. Ka vetëm mbylljen e një dosje pa hetim. Lulzim Basha deklaroi se fondet i kam në diasporë. Cili prokuror shkoi në diasporë për të bërë hetimin? Cili prokuror shkoi për të marrë në pyetje Nick Muzin? Nga dolën 500 mijë dollar? Këta nuk dinin gjë, nuk kishin asgjë, por kryetari e dinte. Kryetari u mor peng nga Edi Rama. E pyeta a ke zbatuar rregullat e transaksioneve? Plotësisht tha. Ato vërtetojnë larjen e parave. Në fakt nuk ka sqaruar asgjë. Në arkë nuk i ka kaluar, në banka jo. Nga mbijnë ato para? Nga qielli. Nuk ka asnjë krahasim mes tyre dhe i them që sa herë kam ftuar para jush SPAK të hetojë çdo gjë. Kam deklaruar se jam gati të votoj heqjen e parashkrimit dhe do ta heq sapo të vij në pushtet që çdo ministër ta dijë se s’ka parashkrim”, tha Berisha.

 

Pas