Kryesore

“Berisha Ramës i vjen te fundbarku i Skënderbeut”,Xhaferaj:Bëri ministre çupëlinaBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:21 - 17/02/22 |
Opi Nion

Deputetët e mazhorancës dhe opozitës janë përfshirë në debat pas një shprehje të kreut të grupit parlamentar të PS, Taulant Balla i cili iu drejtua Berishës duke i thënë “Ramës ti i vjen te fundbarku i Skënderbeut”.

Fjalën për replikë e ka marrë deputeti i PD, Ferdinand Xhaferaj, i cili i quajti ministret e qeverisë “çupëlina”.

Kaq është dashur dhe ka ardhur menjëherë reagimi i ministreve, të cilat iu drejtuan deputetit duke i thënë “Turp!”.

Fjalën e mori ish-kryeministri Berisha, i cili i kërkoi kryetares së Kuvendit që të vendoste qetësi mes ministreve të “eksituara”.

Debati:

Balla: Ramës, ti i vjen te fundbarku i kalit të Skënderbeut, ai ka vënë një standard në politikë, i vetmi që s’ka marrë në mbrojtje askënd, bëje edhe ti, bëhuni burra e respektojeni këtë standard.

Xhaferaj: Pjesën e sipërme apo të fundit të barkut, nuk është dinjitoze të përdoret. Se çfarë lideri është Edi Rama u duk në zgjedhjet e fundit, që mori një grup çupëlinash dhe ty kryetar i grupit parlamentar të la prapë aty.

Nikolla: Duhet të kërkosh ndjesë për zonjat ministre, nuk mund të përdorësh gjuhë seksiste. Hiqet fjala dhe kërko ndjesë. Nuk mund t’i etiketosh me atë gjuhë.

Kumbaro: Kërko ndjesë. Turp.

Nikolla: Shumë e rëndë.

Berisha: A mund të vendosësh paqe me këto ministre të eksituara.

Pas