Politikë

Berisha: Rama përçau shqiptarët në Mal të Zi. I përgjigjet Spiropali


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:40 - 31/08/20 |
Al Do

Një ditë pas zgjedhjeve në Malin e Zi, ish-kryeministri Sali Berisha është shprehur se ato u zhvilluan të lira dhe në dinjitet të plotë por ai akuzon se ka patur ndërhyrje në rezultat.

Në një postim në Facebook, Berisha shkruan se presidenti serb Aleksandër Vuçiç dhe kryeministri Rama kanë ndikuar negativisht në rezultatin e partive shqiptare dhe partisë së Milo Gjukanoviçit.

Berisha akuzon Vuçiçin se “mobilizoi e transportoi me mace e me minj ne Podgorice malazezet e serbizuar te Beogradit dhe duke përdorur lidhjet e sëmura te tij me kryepeshkopin Irinej, angazhoi kishen ultranacionaliste serbe per fushate elektorale ne Mal te Zi duke deshmuar se jo punet e Zotit por nacionalizmi i sëmurë janë pasioni i saj.”

Ne rezultatin e zgjedhjeve ne te njëjtën kahje ndikoi edhe argati i Beogradit ne Tirane, Zografi bis. Ky i fundit ndikoi nëpërmjet: përçarjes se shqiptareve dhe partive te tyre politike, te cilat nga 4 moren 2 deputete sepse shqiptaret reaguan ndaj apelit te tij perçares duke mos dale ne votime. Se dyti me apelin e tij “votoni Milon” beri qe mijra e mijra qytetare te Malit te Zi qe ishin te pavendosur por qe konsideruan apelin e tij te papranueshem dhe nje nderhyrje fyese per vendin e tyre vendosen ose te mos dalin fare ne votime ose te ndryshojne mendim dhe te votojne kundra Milos, i cili e kishte fitoren te sigurte.”,  shton Berisha.

Akuzave të tij iu është përgjigjur ministrja Elisa Spiropali. Në një postim në faqen e saj në Facebook, ajo shkruan se ato bëhen vetëm për inat të kryeministrit shqiptar.

Janë gati të brohorasin fitore për nacionalistët pro-serbë, pro-rusë, anti-perëndimorë, vetëm për inat të Kryeministrit shqiptar. O të mjerë, nuk ua ka fajin Milo, që me këto mend e me këtë pashpirtësi, me pushtetin nuk putheni dot as sot as mot”, thekson Spiropali./ Opinion.al

Pas