Aktualitet

Berisha paralajmëron Bashën: Mos imagjino t’i kundërvihesh referendumit


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:33 - 21/12/21 |
Opi Nion

Në një konferencë të mbajtur këtë të martë në selinë blu, ish-Kryeministri Sali Berisha ka paralajmëruar Lulzim Bashën që të mos i kundërvihet vendimit të referendumit të 18 Dhjetorit, i cili vendosi për shkarkimin e tij si kryetar i PD-së.

Berisha theksoi se anëtarët kanë vendosmëri absolute për të zbatuar këtë vendim teksa theksoi se Komisioni i Përkohshëm do të bëjë detyrën e tij për zbatimin e vendimit.

“Komisioni vendosi t’i komunikojë deputetit Lulzim Basha vendimet supreme të anëtarësisë së PD-së në aktin më historik të lirisë gjatë pluralizmit siç ishte referendumi i datës 18. Ky akt siç e dini ishte ratifikimi i shkarkimit për të cilin vendosën delegatët të Kuvendit të thirrur nga anëtarësia më 11 Dhjetor. Si një akt protokollar dhe jo detyrim, sepse detyrimi është shpallur për të gjithë para gjithë shqiptarëve deputeti Basha do t’i dërgohet një shkresë ku do t’i komunikohet dhe do të njoftohet me shkrim për këtë vendim. Ndërkohë për të gjithë anëtarët dhe anëtaret e PD, 44 mijë të rinj, të reja, burra dhe gra, që votuan me datën 18 Dhjetor për të gjithë shqiptarët në Shqipëri dhe kudo që ndodhen, Komisioni vendosi të njoftojë se anëtarësia e PD-së është në këmbë dhe e vendosur të zbatojë vendimin e saj. Pra vendimi i marrë do zbatohet pa asnjë lloj hezitimi. Paralajmëroj deputetin Basha të mos i imagjinojë dhe mendojë për një çast të vetëm t’i kundërvihet vendimit të referendumit më të gjerë që është mbajtur ndonjëherë në historinë e vendit në forcat politike. Anëtarët kanë vendosmëri absolute për të zbatuar këtë vendim. Komisioni i Përkohshëm do të bëjë detyrën e tij për zbatimin e vendimit”, tha Berisha./Opinion.al

Pas