Politikë

Berisha non grata nga SHBA, Rama: Unë di dhe gjera të tjera


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 22:50 - 27/09/21 |
Opi Nion

Kryeministri Edi Rama ka folur lidhur me vendimin e DASH për shpalljen non grata Sali Berishën.

Në një emision televiziv, Rama tha se lidhur me çështjen “Berisha” ai di dhe gjëra të tjera për shkak të detyrës së tij si kryeministër.

PJESE NGA BISEDA

Nga e dinit për Berishën në 2019?

Rama: Unë di dhe gjera të tjera për shkak të pozitës që kam.

A jeni ju një autor në këtë gjë?

Rama: S’kam asnjë koment, shpallja është e qartë, çdo koment e politizon

Po për lobim?

Rama: Sikur SHBA të funksiononte me lobime, imagjinoni se sa diktatorë me arka me diamante dhe flori mund ta kishin blerë Amerikën kushedi sa herë, ata janë ata që janë sepse nuk i blen njeri në këtë tokë, ata e bëjnë atë. Lobimi atje është ca foto me kongresmenë e senatorë dhe ca se dinë fare ku i bie Shqipëria, ndonjë artikull këtu e atje me pagesë por kaq. Por lobim te departamenti i shtetit, nëpërmjet të gjithë miliarderëve të Amerikës, nuk funksionon kështu do ishin si ne, ata janë superfuqi.
Nuk influencohet qeveria atje, është një përrallë që ua tregon atyre që duan ta besojnë , si mund SHBA-të jenë një shtet që merr vendime nga lobimet, do ishin një vend i diskretituar ath. S’mund ta blesh vendimmarrjen e tyre.

Pas