Aktualitet

Berisha në Gramsh, mësuesja: Këtu drejtuesit emërohen politikishtBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 18:22 - 27/09/22 |
Opi Nion

Kryedemokrati Sali Berisha është takuar me qytetarët e Gramshit  pasditen e sotme, nga ku është shprehur se ky qytet është larg investimeve të qeverisë.

Gjatë bashkëbisedimit me qytetarë të cilët kanë vënë në dukje problemet e këtij qyteti, Alketa Çala, me profesion mësuese ka ngritur shqetësimin në sistemin arsimor.

Ndër të tjera, Çala shprehet se arsimi në Gramsh përballet me probleme për faktin se drejtuesit emërohen politikisht, ndërsa rendi një sërë problematikash që përballen nëxënësit dhe mësuesit në zonën e Gramshit

“Kam kaluar një kalvar vuajtjesh nga ky sistem arsimor, pasi drejtuesit janë të emëruar në politikisht. Më qesharakja është se unë jam integruar në fshatrat më të thella se bindjet e mia janë të djathta. Sistemi arsimor sot vuan kaosi përsa i përket programeve të teksteve, mungesës së investimeve në objektet arsimore në pjesën më të madhe të degraduar, me mësues të pavlerësuar. Diskriminim arsimor të instaluar fortë që ka ndarë zonat urbane nga ato rurale”,-tha Çala./Opinion.al

Pas