Politikë

Berisha: Do marrim nismë ligjore për mbrojtjen e banesave të qytetarëveBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 12:21 - 10/02/22 |
Opi Nion

Ish-kryeministri Sali Berisha ka deklaruar para Kuvendit  se do të ndërmarre një nismë ligjore për mbrojtjen e banesave të qytetarëve shqiptarë.

Duke ju referuar protestës së banorëve të ‘5 Majit’, Berisha tha se nuk jam për tu penguar urbanizimi, por tha se jam në mënyrë kategorike kundër shkatërrimit të pronave të qytetarëve pa dëmshpërblimin e plotë të tyre.

‘Do merret nisma ligjore, për mbrojtjen e banesave të qytetarëve shqiptarë. Me praktikës që po ndjek kreu i Meduzës janë qindra mira banesa të pasigurta në Shqipëri. Nuk jam për tu penguar urbanizimi dhe zhvillimit të territoreve, por jam në mënyrë kategorike kundër shkatërrimit të pronave të qytetarëve pa dëmshpërblimin e plotë të qytetarëve. Sipërfaqja e ndërtimit është 490 mijë m2. Nga këto familjet që strehohen nga tërmeti marrin 120 m2 së bashku. 320 familje që banojnë aty nuk do të marrin as 9% të sipërfaqes së ndërtimit. Në çdo zhvillues tjetër u jepet të paktën 25% të sipërfaqes.’– tha Berisha.

Pas