Aktualitet

Berisha: Do dalin përgjime të komunikimeve të fshehta të qeveritarëve me bandatBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 12:12 - 17/02/22 |
Opi Nion

Jashtë dyerve të parlamentit, ish-Kryeministri ka folur Sali Berisha lidhur me operacion policor të kryer së fundmi në disa shtete evropiane ku u arrestuan shumë shqiptarë të përfshirë në trafikun e kokainës. Ai ka denoncuar se agjencitë e huaja të zbatimit të ligjit kanë zbuluar komunikime të fshehta përmes aplikacioneve të zyrtarëve shqiptarë me bandat kriminale.

Sipas ish-Kryeministrit, në këto biseda kanë dalë dhe emra ministrash, drejtorësh, prokurorësh e shumë të tjera.

“Hetimi i fundit i kryer nga disa shtete, Itali, Belgjikë, Gjermani, Francë pas zbulimit të një aplikacioni që përdornin bandat shqiptare dhe qeveritarët shqiptarë për komunikime të fshehta, themelet e narkoshtetit po dridhen si në një tërmet. Ju garantoj se në ato përgjime ka emra ministrash, drejtorësh, prokurorësh, gjykatësish e shumë të tjerë dhe e mirëpres si një zhvillim pozitiv në betejën kundër narkoshtet. U bëj thirrje këtyre agjencive për një hetim të pavarur. Janë emra ministrash të të gjitha niveleve. Nuk i kam emrat”, deklaroi Sali Berisha.

Pas