Sociale

Banorja e “5 Majit” ulet në tokë para parlamentit, takon Sali BerishënBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 12:30 - 17/02/22 |
Opi Nion

Një nga protestueset, banore e zonës së 5 Majit në kryeqytet është ulur ditën e sotme para parlamentit dhe kërkoi një takim me ish kryeministrin Sali Berisha.

Qytetarja, banesa e të cilës preket nga projekti i Unazës së Re tha se kërkon zgjidhje nga Sali Berisha, kjo edhe për faktin se kanë qenë një zonë që ka votuar djathtas.

‘Çfarë do të bëhet me ne, ne nuk kemi firmosur? Shpresa jonë e vetme është Sali Berisha. Ne do të vetflijohemi që të na jepet zgjidhje. Si do të veprohet me ne? Duam që të takojmë edhe Sali Berishën. Duam zgjidhje, se dihet se çfarë njësie jemi. Kam ditë që po e kërkoj për ta takuar.’- tha banorja.

Ndërkohë pas kërkesës së saj Berisha ka takuar banoren e 5 majit dhe i është përgjigjur se kërkesën për problematikën e banorëve të kësaj zone do të ia përcjellë Komisionit.

Banorja: Që vjet në Shkurt, ne kemi kërkuar të takohemi me Veliajn dhe Lulzim Bashën. Ju dëgjuam juve që folët në Kuvend dhe donim patjetër të ju takonim. Çfarë do të bëhet me ne, si do të vendosin një akt-marrëveshje kur nuk është vendosur kur dhe ku?

Berisha: Unë e kam denoncuar shumë herë si një akt çnjerëzor, korruptiv qëndrimin ndaj jush. Të gjithëve ju, ju takon në një vend normal që të përfitoni nga ligji i posedimit në mirëbesim. Ju nuk u jepet e drejta sepse për qindjen që ju takon ju, ata ia japin Erjon Veliajt, Edi Ramës dhe Lulzim bravës. Unë kam admirimin më të madh për ju. Po përgatisim një ndërhyrje për anulimin e ligjit, i cili ka nxjerrë përpara procesin e urbanizimit dhe pastaj të legalizimit. Ju jeni përfitues të ligjit para këtij që ju njihte 100 për qind. Thirrja ime është që të mobilizojmë qytetarët të ngrihen në mbështetjen tuaj. Protesta juaj është për një të drejtë, e cila ju shkelmohet në këtë mënyrë. Banorët e Laprakës, 5 Majit, Paskuqanit janë viktima të korrupsionit qeveritar. Unë kërkesën tuaj do ta përcjell Komisionit.

Pas