Aktualitet

Berisha-Bashës: Ke dy dosje, je i përshtatshëm për në qeli në Shqipëri dhe SHBA


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 18:14 - 26/11/21 |
Opi Nion

Akuza të forta ka hedhur ish-Kryeministri Sali Berisha nga “Foltorja” e Kurbinit kundrejt kreut të PD-së, Lulzim Basha.

Berisha tha se Basha duhet të sqarojë 2 dosje, atë të lobimit në SHBA me Nik Muzin, por dhe dosjen e “Toyota Yaris”. Sipas Berishës me dosjen për Nik Muzin Basha është i “përshtatshëm për në qeli”. Ai po ashtu u shpreh se prokurori këtë dosje nuk e çoi në gjykatë dhe i skadoi afati. Më tej Berisha vijoi deklaratën duke thënë se këtë “nder” Bashës ia bëri kryeministri Edi Rama.

Zoti Basha, dil dhe thuaja pak demokratëve për dosjen Nik Muzin, dosje me të cilën je i përshtatshëm për qeli në Shqipëri dhe SHBA. Unë i kam konkrete gjerat. A e dini se çfarë ndodhi me dosjen në Apel, jua tregoj unë. Prokurori dosjen Muzin, ku Lulzim Basha nuk e çoi në Gjykatën e Lartë dhe i skadoi afati. Thuaju shqiptarëve kush ta bëri këtë nder, pse ta bëri këtë nder Edi Rama.

Por kjo është njëra dosje, pasi dosja tjetër është më e zezë, dosja “Toyota Yaris”. Unë i them ku e mor vesh, ai më tha se më mori në telefon një kamarier nga një restorant i huaj. Më vonë i thonë gazetarët se shkove dhe bërë fushatë në klubin e atyre që sollën paratë me ‘Toyota Yaris’. Vijnë prokurorët belg dhe duan të marrin në pyetje Lulzim Bashën, por u zhduk. Unë i thash të shkonte dhe të sqaronte. Lulzim, Toyotën o e ndave me Ballën o me krimin, por Edi Rma nesër ikën dhe ti do të përballesh me këto akuza”, tha Berisha./Opinion.al

Pas