Aktualitet

Begaj me Ramën: Për ushtarakun nderi, detyra dhe atdheu janë motojaBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 21:36 - 03/06/22 |
Opi Nion

Ndërsa emri i tij do të çohet nesër në kuvend kur pritet të ketë votat e mjaftueshme të mazhorancës për të qenë president, Bajram Begaj ka patur sot takim me Kryeministrin Rama.

Në një bashkëbisedim të shkurtër të bërë publik nga veta Rama, kandidati për president tha se do të jetë i përgjegjshëm për detyrën.

Pjesë nga biseda

Rama: Ju falenderoj që nuk shfaqët refuzim por pranim. Do jetë nder për ne t’iu japim votën që të zgjidheni zyrtarisht President i Republikës.

Begaj: Nder i madh që të jesh President i vendit. Do përpiqem që të jem gjithmonë ai personi i duhur për atë që përfaqëson ky post. Do jem i përgjegjshëm për detyrën. Vij nga mjekësia dhe ushtria, janë profesione shumë të përkushtuara. Nëse nesër do votohem, do jem i lumtur ta kryej këtë detyrë.

Rama: Kemi bindjen që do jeni në lartësinë e kësaj detyre. Kam pasur mundësinë të çmoj punën si Shef i Shtabit, jemi njohur më parë. Por me thënë të drejtën të gjithë ata që morën fjalën, folën me respekt dhe bindjen që ju mund të bëni gjënë e duhur në detyrë. Uroj të jeni deri në fund me atë besnikërinë që ju karakterizon ndaj shtetit, respektin që ju karakterizon për ligjin dhe forcën e madhe. Cilësi mëse të mjaftueshme për të besuar se do ta merrni shpejt përmasën e detyrës dhe do ta mishëroni atë simbolikë.

Begaj: Për ushtarakun nderi, detyra dhe atdheu janë motoja. Besoj se do i përmbush me sukses dhe 24/7 në shërbim të kësaj motoje.

Pas