Bota

BE nuk do hapë kufijtë për SHBA-në, frikë se mund të sjellin valën e dytë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:51 - 24/06/20 |
el ida

SHBA është deri më tani kombi më i goditur nga koronavirusi, me më shumë se 2.3 milion raste dhe më shumë se 120,000 vdekje të konfirmuara.

Vendet e BE-së kanë qenë kryesisht të mbyllura që nga mesi i marsit për të gjithë qytetarët jashtë bllokut, përveç rasteve të “udhëtimeve thelbësore”.

Në mënyrë të ngjashme dhe në të njëjtën kohë, Shtetet e Bashkuara mbyllën kufijtë e tyre për shumicën e shtetasve evropianë.

Por rritja e niveleve të infeksionit në disa shtete amerikane ka shqetësuar zyrtarët evropianë për mundësinë që udhëtarët të mund të shkaktojnë një valë të dytë të infeksioneve në kontinent.

Ndalimi i turistëve amerikanë mund të nënkuptojë miliona dollarë të ardhura të humbura nga turizmi për vendet që përpiqen të rimarrin veten ekonomikisht pas muajsh të bllokimeve.

Ndaj vendet e BE-së mund të mbyllin kufijtë e tyre për udhëtarët amerikanë, për shkak të mënyrës se si Uashingtoni e ka trajtuar pandeminë, raportoi të martën The New York Times.

Ndalimi i turistëve amerikanë mund të nënkuptojë miliona dollarë në të ardhura të humbura nga turizmi për vendet që përpiqen të rimarrin veten ekonomikisht pas muajsh të tëra bllokimesh./Opinion.al

Pas