Bota

BE merr vendimin, mbi 7 milionë euro për vaksinimin e Ballkanit Perëndimor


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 13:47 - 19/02/21 |
Semiljana Azizi

Bashkimi Evropian dhe Organizatën Botërore të Shëndetësisë, ka vendosur të mbështes vaksinimin në të gjithë Ballkanin Perëndimor.

Projekti i cili kap shifrën mbi 7 milionë euro ka në fokus vaksinimin e popullsisë në këtë rajon të sigurt dhe efektiv të popullatës në të gjithë Ballkanin Perëndimor.

Ky projekt do të ndihmojë në përgatitjen e rajonit për pritjen dhe administrimin efektiv të vaksinave COVID-19, përfshirë ato të marra nga COVAX dhe përmes mekanizmit të ndarjes së vaksinave të BE me Shtetet Anëtare të BE.

Lajmi është bërë i ditur nëpërmjet një njoftimi në “Tëitter” nga Komisioneri për Fqinjësinë dhe Zgjerimin, Olivér Várhelyi.

“Me këtë projekt të ri për të mbështetur fushatat e vaksinimit në Ballkanin Perëndimor në partneritet me OBSH, BE vazhdon të japë angazhimin e saj për të mbështetur partnerët tanë në trajtimin e pandemisë që nga fillimi i saj. Projekti vjen në krye të paketës sonë prej 70 milion euro për të mbështetur aksesin në vaksinat për rajonin dhe për të siguruar pajisjet e nevojshme për fushatat.”– shkuan Olivér Várhelyi.

Një veprim i tillë  do të ndihmojë në përmirësimin e rezistencës së rajonit ndaj emergjencave shëndetësore dhe do ta mbështesë atë në lëvizjen drejt financimit të qëndrueshëm për kujdesin shëndetësor universal. Aktivitetet do të përfshijnë, ndër të tjera, zhvillimin dhe testimin e planeve të gatishmërisë emergjente, trajnimin për profesionistë të shëndetit dhe zhvillimin e sistemeve të menaxhimit të informacionit për vaksinat./Opinion.al

Pas