Bota

BE: Kemi rënë dakord me “Moderna” për 160 milionë doza të vaksinës


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 18:17 - 17/11/20 |
Opi Nion

Pas lajmit të vaksinës së kompanisë “Moderna”, Komisioni Europian ka njoftuar se ata kanë një marrëveshje për 160 milionë doza të saj.

“Komisioni Evropian ka rënë dakord me kompaninë “Moderna” për 160 milionë doza të vaksinës, por tani ne duhet të vazhdojmë të negociojmë për ta kthyer këtë në një kontratë”, tha zëdhënësi i Komisionit Evropian, Stefan de Keersmaecker, i cili shton se “Brukseli dëshiron të krijojë një portofol të vaksinave të ndryshme, por ne nuk e dimë aktualisht se cila prej tyre do të jetë e sigurt.

Kompania amerikane e bioteknologjisë moderne ka paralajmëruar Evropën se zgjatja e negociatave për të blerë doza të vaksinës së saj anti-Covid rrezikon ngadalësimin e shpërndarjes së saj, ndërsa vendet e tjera kanë përparësi sepse ato kanë nënshkruar tashmë prej muajsh.

“Është e qartë se vonesa nuk do të kufizojë sasinë totale (të dozave), por do të ngadalësojë shpërndarjen,” tha CEO i Moderna, Stéphane Bancel, në një intervistë për AFP.

Kompania pret të prodhojë rreth 20 milionë doza deri në fund të vitit 2020 për Shtetet e Bashkuara dhe mund të ketë 500 milionë deri në 1 miliard doza në 2021-shin./ Opinion.al

Pas