Aktualitet

BE heq Shqipërinë nga lista e vendeve të sigurta prej COVID    


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 19:09 - 09/09/21 |
el ida

Shqipëria nuk është më në listën e vendeve të sigurta nga Covid, sipas Bashkimit Europian. Brukseli e ka hequr vendin tonë dhe gjashtë vende të tjera nga kjo listë, ku përfshihen edhe Armenia, Azerbajxhani, Brunei, Japonia dhe Serbia.

Rekomandimi, i cili nuk është detyrues, është aktiv nga dita e sotme dhe merret gjithmonë në konsideratë nga vendet anëtare, dhe tashmë çdo shtet mund të vendosë masa të reja për hyrjen në territorin e tij.

Këshilli Europian nuk këshillon udhëtime në vendet e cilësuara si jo të sigurta, që nuk kanë arsye emergjence./Opinion.al

Pas