Bota

EMA: Mutacioni Mu mundet t’i shpëtojë vaksinave, po monitorohet


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 19:57 - 09/09/21 |
el ida

Mutacioni Mu, i identifikuar për herë të parë në Kolumbi në janar, është “ndoshta shqetësues” për rezistencën e mundshme ndaj vaksinave, por ende nuk ka prova që mund të kalojë mutacionin Delta si një lloj dominues, sipas Agjencisë Evropiane të Barnave.

Varianti B.1.621, sipas emërtimit shkencor, u klasifikua si një “variant i monitoruar” nga Organizata Botërore e Shëndetit (OBSH) në fillim të shtatorit.

EMA fokusohet kryesisht në mutacionin Delta, por “gjithashtu monitoron variantet e tjera që mund të përhapen, të tilla si Lambda (e identifikuar në Peru) dhe së fundmi Mu”, tha Marco Cavaleri, kreu i strategjisë së vaksinimit të EMA.

“Varianti “Mu mund të jetë më shqetësues sepse mund të paraqesë një rrezik potencial të rezistencës ndaj vaksinave,” tha ai gjatë një konference për shtyp.

EMA do të diskutojë me kompanitë farmaceutike efektivitetin e vaksinave ndaj variantit Mu.

“Sidoqoftë, ne nuk kemi dëshmi se varianti Mu është aq i përhapur sa Delta ose se ka një shans që ai të kapërcejë mutacionin Delta si një lloj mbizotërues,” tha Marco Cavaleri.

Aktualisht, Organizata Botërore e Shëndetësisë i konsideron katër variante “shqetësuese”, nga të cilat varianti Alpha, i cili është i pranishëm në 193 vende, dhe varianti Delta, në 170 vende, ndërsa pesë variante të tjera janë nën monitorim (përfshirë Mu).

Mu u pa për herë të parë në Kolumbi në janar dhe është raportuar në vende të tjera të Amerikës Latine, si dhe në Evropë, përfshirë Greqinë.

Prevalenca globale e mutacionit Mu ishte më pak se 0.1%në fillim të shtatorit, por prevalenca e tij në Kolumbi (39%) dhe Ekuador (13%) po rritet vazhdimisht, sipas OBSH -së./Opinion.al

 

 

Pas