Aktualitet

Bashkitë kërkojnë më shumë para për procesin e rindërtimitBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:26 - 07/11/22 |
Opi Nion

Edhe pse vendet e huaja u treguan solidare me Shqipërinë që u godit nga tërmeti më 26 nëntor në vitin 2019, duke grumbulluar një shumë të konsiderueshme parash, në vendin tonë ende ka familje që nuk e kanë një shtëpi.

Teksa qeveria deklaron se pjesa më e madhe e ndërtimeve është bërë nga buxheti i shtetit tonë, bashkitë kërkojnë më shumë fonde për të mbyllu projektet në kuadër të procesit të rindërtimit.

Në emër të tyre në komisionin eligjeve folën Arbjan Mazniku nga Shoqata e Bashkive të Shqipërisë dhe Adelina Farrici nga Shoqata për Autonominë Vendore thirrur në seancë dëgjimore për buxhetin e vitit që vjen.

“Rindërtimi duhet te ketë angazhim më të madh nga qeveria për të pas mundësi të mbyllin me shumë projekte, jemi të ndërgjegjshëm që është vit i vështirë financiar, por duhet të shohim mundësinë ta përqasim si çështje.”

Për ti çuar paratë tek rindërtimi, pa mbështetjen e qeverisë, përfaqësuesit e pushtetit vendor druhen se do tu duhet të shkurtojnë të tjera investime.

“Në të kundërt rrezikojmë të rëndojmë buxhetin e bashkive.”

Por për të mbuluar kostot e rindërtimit ministria e Financave ka planifikuar fonde duke nisur nga këto dy muaj.

“Ka fond të dedikur për ketë, do të ketë rialokim brenda dy muajsh, do jepen paratë për bashkitë që kanë avancuar. Në buxhetin e vitit 2023 janë planifikuar 6.5 miliardë lekë.”

Buxheti i vitit të ardhshëm për bashkitë sipas përfaqësuesve të tyre është rritur me 17.6%. Rritje kjo që deputetja demokrate Dhurata Çupi e lidh me zgjedhjet vendore që janë në prag.

“Është buxhet elektoral për bashkitë e mëdha .”

Opozita thotë se ky buxhet nuk kujdeset për bashkitë e veriut të vendit dhe se në zonat rurale janë investimet thuajse mungojnë.

Pas