Aktualitet

Bashkëpunoi me Taçin, kreu i skemës kriminale i lidhur me ‘Cosa Nostran’


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 09:50 - 12/11/21 |
Opi Nion

Hetimi i nisur nga SPAK në bashkëpunim me Antimafian italiane kanë zbardhur një skemë të pastrimit të parave të disa shtetasve italianë, ku i përfshirë rezultoi edhe biznesmeni shqiptar Rezart Taçi, dhe dy personat e besuar të tij  Artur Balla dhe Bledar Lilo.

Sipas SPAK skema e pastrimit të parave drejtohej nga shtetasi italian Francesco Zummo, 90 vjeç dhe I.Z., në bashkëpunim me shtetasin italian Fabio Petruzzella, të shtetasit zviceran me origjinë italiane D.C., të cilët në bashkëpunim me Rezart Taçin pastronin paratë përmes bizneseve në sektorin e naftës.

Francesco Zummo 90-vjeçari nga Palermo, rezulton të jetë një emër i njohur për drejtësinë italiane pasi edhe në të kaluarën ishte dyshuar për implikime në skemën e pastrimit të parave dhe me lidhje të forta me ‘Cosa Nostran’.

Emri i tij bëhet i njohur në mediat italiane në vitin 2001, ku pas një operacioni u sekuestrua pasuri me vlerë rreth 150 mln euro. Dyshohet se personat e implikuar asokohe, mes së cilëve dhe Zummo, pastronin para për mafien e njohur ‘Costra Nostra’. Zummo njihej si një person i afërt i ish-kryebashkiakut mafioz Vito Ciancimino dhe mendohej se ai merrej me pastrimin e parave të tij kriminale, duke depozituar para në shumë banka botërore, si Zvicër, Shqipëri dhe Kanada.

SPAK aktualisht ka arrestuar vetëm 2 bashkëpunëtorët e Taçit, Artur Balla dhe Bledar Lilo, dhe është shpallur në kërkim Rezart Taçi.

Pas