Aktualitet

Basha tha se familja ishte braktisur/Bashkia Durrës: Nuk ka aplikuar për bonus


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 19:01 - 26/11/21 |
Opi Nion

Pas vizitës që kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, bëri në një nga familjet e dëmtuara nga tërmeti i 26 nëntorit të 2019, ka ardhur edhe reagimi i Bashkisë së Durrësit.

Gjatë vizitës, Basha tha se dhimbja e kësaj familje nuk ishte lehtësuar, por u shtua nga braktisja që kishin marrë nga qeveria.

Por menjëherë pas kësaj deklarate të kreu të PD, ka reaguar edhe Bashkia e Durrësit.

Bashkia e Durrësit kërkon të sqarojë opinionin publik se kjo familje nuk ka kryer asnjë aplikim në Bashkinë e Durrësit as për të përfituar bonus dhe as për të përfituar nga ndonjëri prej programeve të rindërtimit.

Sipas aktit normativ të qeverisë shqiptare nr.9 dt.16.12.2019 “Për përballimin e pasojave të fatkeqësisë natyrore” si dhe VKM nr.5 dt.06.01.2020 “Për përcaktimin e rregullave dhe të procedurave për përfitimet nga programi i granteve të rindërtimit dhe projektet model” përcaktohet qartë se çdo subjekt i dëmtuar nga tërmeti duhet të aplikojë në njësinë përkatëse për të përfituar nga programet e rindërtimit si dhe bonus qeraje. Këto janë instrumenta ligjorë të domosdoshëm për të përfituar nga këto programe. Janë mijëra familje durrsake që kanë aplikuar dhe kanë përfituar nga procesi i rindërtimit bonus qeraje, riparimin e pallateve të tyre, grante rikonstruksioni e rindërtimi, shtëpi individuale dhe apartamente të reja dhe kjo vetëm falë një aplikimi të thjeshtë. Ky program është fakt dhe punë kolosale dhe jo llafe e propagandë siç bën Basha. PD dhe Basha të cilët vijojnë të bëjnë politikë me fatkeqësi njerëzore kanë gjetur pikërisht një familje që nuk ka aplikuar asnjëherë për të përfituar nga këto programe dhe duan të hedhin baltë mbi një proces historik siç është ai i rindërtimit. Në sajë të këtij procesi Durrësi po ringrihet më i fortë se më parë dhe qyteti po i rikthehet normalitetit”- shprehet bashkia në reagim.

Pas