Politikë

Basha: Sllovenia, avokate e Shqipërisë për anëtarësimin në BE


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 13:01 - 17/02/21 |
el ida

Kryetari i PD, Lulzim Basha gjatë një vizite në Slloveni  ka takuar kryeministrin Janez Janša, i cili do të marr njëherësh edhe kreun e Presidencës së Bashkimit Europian në 6 muajt e ardhshëm.

Pas këtij takimi, Basha tha se ka marr mbështetjen për nisjen e bisedimeve për anëtarësimin e Shqipërisë brenda vitit.

“Kam kënaqësinë të ndaj me ju, se mora mbështetjen e kryeministrit Janša, vendi i cili merr në 6 muajt e ardhshëm presidencën e Bashkimit Europian, për të na mbështetur me nisjen e bisedimeve për anëtarësim në Bashkimin Europian brenda vitit. Për Shqipërinë nuk ka dhe nuk mund të ketë alternativë tjetër veç integrimit në Bashkimin Europian. Dhe për këtë, Partia Demokratike dhe unë jemi të vendosur të ndërmarrim çdo vendim dhe hap të nevojshëm .Ramë dakort të koordinojmë veprimet dhe vendimet tona për ta përshpejtuar rrugën europiane të Shqipërisë si interesi më i madh i çdo shqiptari, si destinacioni ynë i vetëm. Kryeministri Janša më garantoi se Sllovenia do të jetë avokate e fuqishme e Shqipërisë në procesin e anëtarësimit në Bashkimin Europian”, deklaroi Basha./Opinion.al

 

Pas