Aktualitet

Basha replikon me Ramën, Nikolla: Mos ndërhy nga vendi


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:58 - 16/09/21 |
Opi Nion

Është shoqëruar me përplasje prezantimi i programit qeverisës së katër viteve të ardhshme në Kuvend.

Teksa ishte në fund të fjalës së tij në Kuvend, Kryeministri Rama po fliste për përballjen e vendit me COVID-19, kreu i PD Lulzim Basha ka replikuar nga vendi.

Në kohën kur kryeministri po theksonte se vendi nuk u gjunjëzua në kohën e pandemisë, Basha i kujtoi se sipas tij numri i vërtetë i viktimave, ishte 16 mijë.

Akuzat nga vendi e Bashës detyroi edhe kryeparlamentaren Nikolla që të ndërhynte duke kërkuar qetësi.

Debati

Rama: Në 2013-ën vetëm 43 përqind e shpenzimeve në shëndetësi mbulohej nga shteti. Kemi kursyer nga buxheti i shtetit. Kemi ndërtuar 300 qendra shëndetësore siç premtuam. Edhe më evident është një Shërbim Kombëtar i Urgjencës Shëndetësore ka vendosur një standard bashkëkohor. Sikur virusi që gjunjëzoi botën të kishte gjetur Shqipërinë me shëndetësinë, me drejtuesit pa kokë të sistemit shëndetësor, siç e gjetëm ne, pa platformën E-Albania, parafytyroni karantinën e përgjithshme pa pasur mundësinë që të dilnin për leje. Këtu do të ishte bërë një gjë më e rëndë. Këtu do të ishte një motiv krenarie. Shqipëria nuk u gjunjëzua në kohën e pandemisë.

Basha: Fol për të vdekurit, ke 16.000 të vdekur.

Rama: Meqë po ndërhyni, përballoi dhe aleancën tuaj me virusin, i dhatë një shtytje të lehtë, po nejse.

Basha: 16 mijë vdekje
Rama: Falë fillimit të shpejtë të vaksinimit, ku shumica e rajonit mbeti si peshku pa ujë, falë punës këmbëngulëse, pa orar dhe pastaj kaluan muajt, të gjitha institucionet bënë detyrën e tyre.

Nikolla: Mos ndërhy nga vendi.

Pas