Kryesore

Basha: Në Tiranë dhe Fier nuk ka inceneratorë edhe pse paratë janë marrë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 08:40 - 19/10/20 |
Opi Nion

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka folur përsëri për çështjen e inceneratorëve, të cilët së fundmi janë kthyer në objekte debati mes opozitës dhe mazhorancës.

Basha tha gjatë një interviste për “ABC News”, se qytetarëve shqiptarë i janë marrë 75 milion euro për tre inceneratore, dy prej të cilëve, sipas tij, nuk ekzistojnë edhe pse paratë janë marrë.

 “As Tirana as Fieri nuk kanë inceneratorë edhe pse paratë janë marrë. Pyetja është ku shkuan paratë dhe përse u morën pa tender, pa asnjë tender. Këto janë pyetje për të cilat qeveria duhet japë përgjigje. Kanë marrë 75 milion euro, por kanë investuar 20%, ku është pjesa tjetër e parave. Por megjithëse janë investuar kaq shumë, Shqipëria është e zhytur në plehra. Shqiptarëve i janë marrë 75 milion euro për tre inceneratore, dy prej të cilëve nuk ekzistojnë. Këto tre inceneratorë janë mjaftueshëm për  të plehrat e Shqipërisë, Greqisë, apo edhe një pjesë të Italisë. Pyetja është, kush është peshku i madh në Shqipëri. Unë mendoj që peshkun e madh e pamë të kërcente nga belaja në një nga studiot në Shqipëri. Mendoj se të gjitha këto na çojnë tek një person që ka një pushtet dhe është Edi Rama. Kush tjetër mund ta bëjë gjë të ndodhë”,- tha Basha./ Opinion.al

Pas