-U tha në Opinion

Banorët e Dhërmiut të ardhur nga Mirëdita? Si përgjigjet Neritan Ceka


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 23:02 - 27/05/20 |
Opi Nion

Në një emision dedikuar turizimit dhe destinacioneve të tij për të gjithë ata që do të pushojnë në Shqipëri këtë verë, “Opinion” është ndalur në zonën nga Llogaraja deri në Himarë. Jo thjesht bregdeti  njohur dhe i mbushur nga turistët, por historia e zonës, fshatrat, personazhet e njohur të tyre dhe gjithçka tjetër, që lidhet me jetën e banorëve të një zone që gjithmonë ka tërhequr vëmendje për origjinalitetin e saj.

Në studio me historianin dhe arkeologun Neritan Ceka, është diskutuar edhe mbi prejardhjen e banorëve të Dhërmiut.

Fevziu: Petro Marko shkruan që fshatarët e  Dhërmiut kishin ardhur nga Kruja dhe Mirëdita.

Ceka: Kjo duket edhe nga lagja Gjilekaj, patjetër Gjinlek. Por kjo është dhe pak legjendsë, sepse ka patur një periudhë që e gjithë Shqipëria kishte emra katolikë që vijnë nga kristianizimi i shekujve 4 dhe 6, ndaj e gjejmë kudo. Edhe në Labëri Gjoleka psh, patjetër nuk ishte mirditor, por gjejmë edhe Gjin Bue Shpata, që është çam. Pra, legjenda për emrat katolikë që kanë ardhur nga veriu është artificiale, por baza e emrave në të gjithë jugun ka qenë e njëjtë me atë të veriut./Opinion.al

 

Pas