Life Style

Bankieri vidhte miliona euro, veprimet e gruas së tij i nxorrën zbuluar


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:12 - 10/10/18 |
el ida

Identiteti i gruas së një bankieri , e cila harxhoi më shumë se 16 milionë dollarë në Harrods, më në fund është zbuluar.

Zamira Hajiyeva u paraqit në gjyq javën e kaluar pasi Agjencia Kombëtare e Krimit kërkoi që ajo të shpjegojë pasurinë e saj të madhe dhe të dyshimtë.
Zonja Hajiyeva ka bërë një jetë luksoze në Londër, duke përdorur 35 karta krediti të lëshuara nga banka ku punonte burri i saj duke shpenzuar 1.6 milionë dollarë në dyqanet Harrod çdo vit, për një dekadë.

NCA ishte në gjendje të gjurmonte shpenzimet e saj duke zbuluar se tre karta të besnikërisë së Harrods ishin lëshuar për  znj. Hajiyeva në mes të shtatorit 2006 dhe qershorit 2016 në vlerën prej 16,309.07 dollarësh.

Gazetat thanë: “Kërkesat tregojnë se një numër i konsiderueshëm i këtyre kartave, domethënë 35 karta American Express, Mastercard dhe Visa, janë lëshuar nga Banka Ndërkombëtare e Azerbajxhanit.”

Vetëm një ditë, ajo harxhoi 150 mijë dollarë në stoli në dyqane luksoze.

Burri i saj ishte kryetari i Bankës Ndërkombëtare të Azerbajxhanit, banka e vetme shtetërore e vendit, nga 2001 në 2015.Ai u dënua për mashtrim dhe përvetësim në tetor 2016 dhe u dënua me 15 vjet burg.
Si një bashkëshorte e një bankieri të suksesshëm, Hajiyeva gëzoi luksin e pashembullt të vjedhjeve të tij. E vetmja ndarje në jetën e tyre përrallore ishte kur ajo u rrëmbye nga armiqtë e burrit të saj në vitin 2005. Shpenzimet e saj dhe rrëmbimi nxitën dyshimet e policisë.

Edhe pse burri i saj fitonte vetëm 54,000 dollarë në vit, çifti bleu dy shtëpi në Belgravia, Londër për 11.5million para kesh në 2009.
Pasuria personale e Hajiyeva u vlerësua në 55 milionë dollarë në vitin 2011.

Por jeta e tyre e pabesueshme erdhi në rënie kur ai u dënua për shpërdorimin e 100million dollarëve nga banka në dhjetor 2015.
Ai u urdhërua të paguante 28 milionëprej tyre dhe u dënua për 15 vjet.
Ai u arratis  nga Azerbajxhani, por u arrestua “në mungesë” me akuzat për “shpërdorim të fondeve shtetërore” dhe është ende në listën e kërkuar të vendit./Opinion.al

Burimi: Mirror

Pas