Aktualitet

Balluku-Berishës: Para se të ikje nga pushteti, grabite kaskadat ujore


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:34 - 21/04/22 |
Opi Nion

Nga foltorja e Kuvendit, ministrja e infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku iu përgjigj ish-kryeministrit Berisha, i cili ditën e djeshme zhvilloi një tryezë për krizën energjetike, ku akuzoi qeverinë se kriza energjitike nuk vjen nga lufta por si pasojë e grabitjes.

Balluku iu përgjigj sot në Kuvend dhe tha se në vitin 2013 kur PD ishte në pushtet plaçkiti kaskadat ujore si dhe privatizoi Matin dhe kaskadën e Bistricës.

“Dje jemi bërë dëshmitarë të një tryeze që diskutonin për sektorin energjetik, ata që e shkatërruan. Të thuash se Shqipëria prodhon 90% të energjisë nga basenet ujore, është e turpshme. Para se të largoheshin nga pushteti, grabitën kaskadat ujore. Të dëgjosh autorin e gjithçkaje të shkuar mbrapsht në sektorin energjetik të thotë se projekt i i Vlorës duhej të ishte bërë prej kohësh…, ne po përfundojmë një prej projekte më të mëdha të gazifikimit të vendit. Është projekt që bëhet me kompanitë më të mëdha amerikane. Ju ëndërronit që të kishit TEC-in e Vlorës por nuk e bëtë dot, siç po ëndërroni për Skavicën. Tek ju dëgjojmë të thoni përralla, kini parasysh se do ju kujtojmë çfarë keni bërë me sistemin energjetik, e latë vendim me 42% humbje në sektorin e shpërndarjes”, tha ministrja.

Sipas Ballukut, opozita dikur Skavicën e lavdëronte por nuk e përdori dot kurrë.

“Ju ëndërronit të kishit TEC e Vlorës dhe për Skavicën. Skavicën nuk keni lënë ditë pa e lavdëruar por nuk e përdorët dot kurrë. Sot në terren ndodhen grupet e punës . Amerikanët po studiojnë gjeologjinë. Tek ju dëgjojmë të thoni përralla dhe çfarë është e vërteta. Keni parasysh se çfarë keni bërë.” tha Balluku./Opinion.al

Pas