Kryesore

“Ballkani i Hapur”, Edi Rama mbërrin në Beograd


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 18:53 - 03/11/21 |
Opi Nion

Ka mbërritur në Beograd kryeministri Edi Rama, i cili do të takohet me Presidentin serb Aleksandër Vuçiç dhe zëvendëskryeministrin e Maqedonisë së Veriut, Nikola Dimitrov, në kuadër të nismës “Ballkani i Hapur”.

Dimitrov shkon në këtë takim duke zëvendësuar Zoran Zaev, i cili pasi humbi zgjedhjet lokale pak ditë më parë dha dorëheqjen nga posti i kryeministrit.

Takimet mes përfaqësuesve të tre shteteve priten të mbahen ditën e nesërme. Ky takim i paraprin një takimi tjetër me përfaqësues të kompanive nga Shqipëria, Serbia dhe Maqedonia e Veriut, dhe me përfaqësues të Këshillit Atlantik.

Pas bisedimeve do të vijojë një konferencë e përbashkët për shtyp e Ramës, Vuçiçit dhe Dimitrovit.

Paraprakisht, zëvendëskryeministri maqedonas, Dimitrov është pritur në aeroportin e Beogradit, “Nikola Tesla” nga ministrja serbe për Integrime Evropiane, Jadranka Joksimoviç.

Në një prononcim për Tanjug, Dimitrov tha se Maqedonia e Veriut, përkundër dorëheqjes së kryeministrit Zoran Zaev pas zgjedhjeve lokale, është plotësisht e përkushtuar ndaj iniciativës “Ballkani i Hapur”./Opinion.al

Pas