Kryesore

Balla-Bashës:Me statusin e PD bëj ç’të duash, me rregullat në Kuvend nuk ke shans


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:31 - 16/11/21 |
Opi Nion

Replika të forta ka pasur mes kryetarit të Partisë Demokratike Lulzim Basha dhe deputetit të Partisë Socialiste Taulant Balla.

Balla i kërkoi kryetares së Kuvendit të zbatojë rregulloren për kryetarin e opozitës në rast se do ta merrte fjalën pa iu dhënë.

Balla iu drejtua kryetarit të opozitës duke thënë se me statusin e e PD mund të bëjnë çtë duan.

Unë ua qaj shumë hallin por ka një gjë, asnjëra nga këto nuk është statuti i PD, atje te statuti i PD bëj çfarë të duash, ti lexoje ndryshe, babai yt politik ta lexojë ndryshe. Me statutin e PD ne nuk merremi me këto libra harroje që ndonjë prej jush do ta shkelë e në këtë sallë nuk do merrni ndëshkimin se vetëm kështu ata baballarët e këtij sistemi politik që kemi zgjedhur e thoshin qartë që këto libra ruajnë rregullat, kushtetuta ruan shtetin rregullorja ruan Kuvendin.

Ke një problem shumë të madh fjala në këtë sallë jepet kur ta jep kryetari i Kuvendit, zonja kryetare bëni detyrën tuaj nëse në këtë sallë do merret fjala pa ta dhënë ky nuk quhet më Kuvend”.

Replika e Bashës:

Ky kaloi 20 sekonda meqë do të mbash kohën, mbaje kohën. Tani të kalojmë tek thelbi sepse nuk na heq dot nga thelbi. Kjo është me të vërtetë kushtetuta e republikës së Shqipërisë, por gjithçka tjetër këtu është jo vetëm pa lidhje me këtë kushtetutë por është antikushtetuese. Dhe ne nuk jemi këtu si garnitura e një skote antikushtetuese të ardhur me parat e krimit, me bandat me blerjen e votës me shpërdorimin e parave të tërmetit me keqpërdorimin e fatkeqësisë me shkatërrimin e fshehtësisë dhe lirisë së votës dhe këto janë citime të raportit të OSBE-ODHIR. Ne kemi ardhur këto të bëjmë gjithçka për ta çliruar Shqipërinë nga kjo skotë. Me gjithë respektin që kam për ato të paktë mes jush që nuk kanë lidhje me masakrën zgjedhore të 25 Prillit. Kështu që kur e merr këtë në dorë kujdes, sepse të pakta janë faqet ku nuk janë shkruar rregulla që i keni dhunuar me vetëdije. Keni dhunuar edhe ndryshimet e njëanshme antikushtetuese që keni bërë me 30 korrik. Vetëm për ta mbajtur pushtetin me dhunë me 25 Prill. Këtu është edhe parashikimi kushtetues që keni shkelur jo më pak se 2 javë më para kur ndaluat komisionin hetimor Beccheti. Ndonëse keni 3 vendime të gjykatës kushtetuese. Ju nuk pyesni për kushtetutë, ju nuk pyesni për gjykatë kushtetuese, ju nuk pyesni për ligj, ju s’pyesni për njerzillëk, ju s’pyesni për njerëzit, ju s’pyesni për hallet e tyre. Ju keni vetëm hallin tuaj dhe për hallin tuaj jeni gati ti veni flakët këtij parlamenti dhe Shqipërisë. Nuk do ua lejojmë dhe do të digjeni vetë në flakën që keni ndezur.

Pas