Bota

Balenat “pushtojnë” brigjet e Australisë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:22 - 22/09/20 |
el ida

Ekipet e shpëtimit kanë bërë përpjekje që të shpëtojnë qindra balena, të cilat kishin ngecur në rërën e brigjeve të ishullit australian, Tasmania, ndërkohë që dhjetëra gjitarë të tjerë ujorë kanë ngordhur.

Balenat e bllokuara janë një lloj i delfinit oqeanik, që rriten deri në shtatë metra gjatësi dhe mund të peshojnë deri në tre tonë.

Biologët e marinës astraliane vlerësuan se rreth 90 prej 270 balenave, kanë ngordhur në ujërat e cekët, prej kur është raportuar bllokimi i tyre një ditë më parë.

Rreth 40 shkencëtarë, 20 efektivë, peshkatarë dhe vullnetarë tjerë, janë përfshirë në operacionin e shpëtimit që pritet të marrë disa ditë kohë, por ata ende nuk e dinë se çfarë nxiti tërheqjen e balenave në breg.

Daljet e balenave në brigje përbëjnë një dukuri të zakonshme në këtë rajon, ndonëse diçka e tillë, nuk ishte parë prej më shumë se një dekade./Opinion.al

Pas