Bota

Detaje/Autobusi mori përpara skuadrat e mjekëve e zjarrfikësve,16 të vdekur në TurqiBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:14 - 20/08/22 |
Opi Nion

Të paktën 16 persona kanë ndërruar jetë dhe 21 të tjerë janë plagosur pas një aksidenti të ndodhur në provincën juglindore Gaziantep të Turqisë. Lajmi është bërë i ditur nga Anadolu Agency e cila citon autoritetet vendase.

Në kohën kur një ekipi i zjarrfikësve dhe mjekët po i përgjigjeshin një aksidenti rrugor në autostradën Tarsus-Adana-Gaziantep, një autobus pasagjerësh u përmbys dhe u tërhoq zvarrë për dhjetëra metra, goditi brigadën e zjarrfikësve dhe një automjet transmetues të një agjencie turke të lajmeve IHA.

Midis të vdekurve gjenden tre zjarrfikës, katër punonjës shëndetësorë dhe gazetarët e agjencisë së lajmeve IHA Muhammed Abdulkadir Esen dhe Umut Yakup Tanriöver.

Të gjithë të lënduarit janë dërguar në spital për ndohmë mjekësore./Opinion.al

Pas