Politikë

Audio-përgjimi, Rama tregon bisedën me Erion Veliajn


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 22:14 - 27/01/22 |
Opi Nion

Kryeministri Edi Rama, ka folur lidhur me debatin për zgjedhjet në FSHF si dhe për audio-përgjimin e krybashkiakut të Tiranës, Erion Veliaj.

Gjatë një interviste televizive, Rama tregoi se çfarë bisedoi me Veliajn për këtë cështje dhe faktin që u përmend SPAK duke bërë me dije se nuk ka aspak lidhje me këtë.

Nuk është fare tema jonë si qeveri. Unë thjesht kam bërë një bisedë me kryetarin e Bashkisë pasi doli një përgjim që nuk e kam dëgjuar, refuzoj të dëgjoj përgjime sepse të gjitha përgjimet janë në kontekste, të dala në konteksti prodhojnë diçka tjetër. Dhe po të na kishin regjistruar tani cfarë folëm e të na fusnin live, ishte toni tjetër. Njerëz jemi ne, mish, kocka, gjak. E mora ta pyes çfarë është dhe më shpjegoi kontekstin, pozicionin e tij, abuzimet e federatës, të gjithë procesin e zgjedhjeve që sipas tij po bëhet përveç çdo standardi. Po i thashë për çfarë e përmend SPAK-un? Kur them që këto përgjime bëhen bazë abuzimi se i kam vuajtur në kurriz. SPAKu nuk ka lidhje me këtë. Është një fjalë e thënë në muhabet, por SPAK nuk ka kompetencë të merret”,-tha Rama./Opinion.al

Pas