-U tha në Opinion

Berisha: Donald Lu më solli dosjen e Bashës në zyrëBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 22:31 - 27/01/22 |
Opi Nion

Ish-kryeministri Sali Berisha deklaron se ish-ambasadori i SHBA në Shqipëri, Donald Lu i ka dhënë dosjen “Muzin”, ku sipas tij, kryedemokrati Lulzim Basha përfshihej në pastrimin e parave.

Berisha tha në emisionin “Opinion” se kur dosja “Muzin” mbërriti në Tiranë, Basha u thirr për të dëshmuar dhe sipas ish-kreut të demokratëve Bashës i është kërkua që tyë largonte Berishën ose do të futej në burg.

“Dosja “Muzin” i është dhënë raporti i huaj një gazetari dhe ai e ka bërë publike. Dosja nuk bazohet nga raporti. Ambasadori amerikan më solli mua dosjen. Donald Lu më solli dosjen, por ai pretendonte, për mua gabim, se ato ishin para ruse sepse që ta dini ju nga Skocia një kompani ishte blerë nga një skocezë por ishte krijuar nga dy rusë dhe ato ishin para ruse. atë nuk e besoja kurrë se mund të kishte shkuar deri aty çështja”,-tha Berisha.

Çfarë kishte dosja?

Kishte një dokument të ministrisë së Drejtësisë për Nik Muzin që ishte përfaqësues i Bashës, lobist dhe kishte të “Mothers Jones”. Muzin kishte treguar vetëm këto. Ndërsa në dëshminë e dytë i tregoi të gjitha. Kur Prokuroria e Tiranës po e hetonte Bashën për larje parash kërkoi dëshminë e Muzin. Muzin kërkoi të vërtetën e dytë herën e dytë. Nuk kërkoi më të mbronte klientin, por i tregoi të gjitha, Prokuroria e mori vesh dhe u thirr Basha, Raporti, ose largo Berishën ose je këtu dhe atje në biruc./ Opinion.al

Pas