Kronikë

Atentati në Belgjikë/Armiqësi e përbetuar, pse Noga deshi të vriste HasanbelliunBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:35 - 13/06/22 |
Opi Nion

Mediat belge kanë dhënë detaje të reja lidhur me atentatin e ndodhur të shtunën në mbrëmje në qendër të Brukselit, Belgjikë, ku 43-vjeçari shqiptar Erion Hasanbelliu u qëllua me 6 plumba.

Ato bëjë të ditur se Hasanbelliu ka marrë plagë të rrezikshme nga të shtënat dhe ndodhet në gjendje të rëndë.

Ai ka marrë gjashtë plumba në shpinë dhe në këmbë.

Mediat belge raportojnë se i dyshuari është kryekrimineli shqiptar Kasander Noga, 44 vjeç. Autori dhe viktima janë përfshirë në një konflikt vdekjeprurëse për njëzet vjet.

Kasandër Noga në vitin 2000 hyri në spitalin e Sanatoriumit me automatik në dorë bashkë me Julian Çelën, ku ishin të shtruar Aqif Hasanbelliu dhe Dritan Hajdini dhe pasi iu hoqën serumet nga krahu, hapën zjarr ndaj tyre duke i lënë të vdekur në vend.

Më pas erdhi edhe hakmarrja nga ana e Hasanbelliut, i cili bashkë më vëllain e shokut të tij, të ndjerit Geron Hasanbelliu dhe ekzekutuan Julian Çelën dhe plagosën rëndë Kasandro Nogën. Krimi në fjalë ndodhi në 2002 në Belgjikë./Opinion.al

Pas