Aktualitet

Atali perendimit: gjeni gjuhen me Rusine dhe Iranin!


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:15 - 18/11/15 |
root

Zhak Atali nje prej intelektualeve dhe figurave me te rendesishme politike franceze ka botuar nje shkrim te gjate ne te cili i kerkon perendimit nje tjeter perqasje ndaj vendeve mike te Asadit. Ne thelb ai shprehet:

“Së pari, duhet të pushojmë së kundërvëni Rusisë, Iranit e madje edhe Sirisë, edhe pse nuk e miratojmë sjelljen e tyre, sepse ne jemi aleatë objektivë në këtë konflikt. Pastaj duhet të bashkojmë forcat e të gjithë këtyre vendeve, në betejën e përbashkët, pikërisht ashtu sikurse forcat e qytetërimit u bënë bashkë në Luftën e Dytë Botërore. Pa Stalinin, Rooseveltin dhe Churchillin, nuk do ta kishim fituar kurrë luftën kundër Hitlerit”

(shkrimi i plote botohet pas pak ne Opinion.al dhe www.bota.al)

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

    Pas