Aktualitet

At Gjergj Fishta lihet në harresë edhe në ditën e lindjes


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 18:53 - 23/10/15 |
b.f

Tirane- I ndaluar në komunizëm, i harruar sot, madje edhe në ditëlindjen e tij. Është fjala për poetin dhe intelektualin At Gjergj Fishta, i cili në jetën e vet, përmes poezisë synoi të luftojë pikërisht indiferencën shqiptare, por që edhe me vdekjen nuk ja doli dot. Vetëm pak ditë më parë, në media u bë publik lajmi për shtëpinë e braktisur të At Gjergj Fishtës e ca më keq kthimin e saj në një kasolle misri. Asnjë reagim nga insititucionet e kulturës e asnjë vëmendje sot, për këta elementë të trashëgimisë sonë kulturore, që rrezikojnë të zhduken në harresë.

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

    Pas