-U tha në Opinion

Artan Hoxha: Ju tregoj bandat kryesore të ‘97


               Publikuar në : 23:10 - 07/03/19 |
geliano fataj

“Ishte një terren mjaft i favorshëm për lulëzimin e një krimi që Shqipëria nuk kishte parë deri në atë kohë”. Kështu mendon gazetari Artan Hoxha në lidhje me bandat që u krijuan në ’97. Sipas tij që në atë kohë bandat kishin lidhje me politikën.

“Komitetet e shpëtimit publik të cilat u krijuan në atë kohë për të përballuar kërcënimet që i vinin nga pjesa e mbetur e pushtetit të asaj kohe u detyruan të kishin pranë vetes dhe persona të armatosur me precedentë penalë”, ka thënë Hoxha.

Por cilat i ishin bandat kryesore në atë kohë? Në Vlorë: banda e Çoles, ose e Zani Çaushit; banda e Gaxhait; banda e Arben Xhelitës dhe banda e Pusit të Mezinit.

Në Berat: Banda e 6 katëshit dhe Banda e vakëfit, të cilat morën emrat e individëve, njëra u quajt banda e Altin Dardhës tjetra banda e Burhan Tomorit. Në Tiranë kryesonte banda e Nehat Kullës./ Opinion.al

Pas