Aktualitet

Arta Vorpsi injoron Presidentin, betohet mbi Kushtetutë para noterit


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:48 - 14/11/19 |
Al Do

Procesi i emërimit të anëtarëve të Gjykatës Kushtetuese mesa duket do të krijojë shumë precedentë të rinj në jurisprudencën shqiptare. Ditën e sotme Arta Vorpsi është betuar mbi kushtetutë për marrjen e mandatit të saj si anëtare e Gjykatës Kushtetuese por jo në presidencë. Ajo ka njoftuar se është betuar tek noterja Miranda Xhemalçe duke injoruar kështu dekretimin nga Presidenti i Republikës.

“Unë e nënshkruara Arta Vorpsi në cilësine e gjyqtares së Gjykatës Kushtetuesë emeruar, bazuar në vendimin nr.132 datë 21.09.2019 të Këshillit të Emerimeve në Drejtësi, botuar në fletoren zyrtare dhe në nenin 8 të ligjit nr.8577/2000 për “Organizimin dhe funksionimin e Gjykatës Kushtetuese” me vullnetin dhe gatishmërine për të ushtruar menjehere funksionin e gjyqtarit të gjykates kushtetuese dhe me dorën e vendosur mbi Kushtetute, betohem:Betohem se gjatë kryerjes se detyrave të mia do ti qëndroj kurdohere besnik Kushtetutes së Republikës së Shqipërisë” shkruhet në vendimin e legalizuar nga noterja Miranda Xhemalçe.

Sipas ligjit, anëtarët e Gjykatës Kushtetuese fillojnë detyrën e tyre pas betimit tek presidenti por zonja Vorpsi ka vendosur të kalojë këtë procedurë e cila ende nuk është e qartë se sa ligjore mund të jetë.

Vorpsi ishte renditur e para në listën që KED i dërgoi Presidentit dhe Kuvendit për kandidatët e Gjykatës Kushtetuese. Kuvendi vlerësoi se ajo emërohet automatikisht si anëtare duke qenë se Presidenti nuk u shpreh brenda afatit prej 30 ditësh.

Nga ana tjetër Presidenti Meta la të kuptohet në konferencën e djeshme për media se nuk e konsideron zonjën Vorpsi të emëruar duke thënë se kompetenca e tij nuk është e ezauruar dhe duke dekretuar Marsidal Xhaferllarin.

Tashmë të dyja ato cilësohen anëtare të Gjykatës Kushtetuese për të njëjtin vend, vetëm se njëra me dekret Presidenti dhe tjetra me betim te noteri. /Opinion.al

Pas