Kronikë

Arrestohet në Greqi bashkëpunëtori i vrasësit të ish-komisarit


               Publikuar në : 11:10 - 13/08/19 |
geliano fataj

Kristaq Leci, i cili akuzohet si bashkëpunëtori i Mikel Shallarit që ekzekutoi ish-komisarin Artan Cuku në 8 Prill të 2017 në hyrje të pallatit ku banonte te rruga e ‘Kosovarëve’ te liqeni është arrestuar nga policia greke.

Kjo e fundit në një njoftim zyrtar thotë se është vënë në pranga 30-vjeçari shqiptar që ishte në kërkim nga autoritetet shqiptare. Komisari Artan Cuku u vra nga Mikel Shallari, i cili rrëfeu të plotë të gjithë ngjarjen si dhe tregoi porositësit e vrasjes.

Porositësi i vrasjes dhe që ka vëzhguar lëvizjen në terren ka qenë Bledar Jambelli, i arrestuar nga Artan Cuku në vitin 2012 në Vlorë si i dyshuar për vrasjen e biznesmenit Amarildo Delaj, për të cilën, Jambelli u lirua dy vite më pas nga gjykata dhe madje mori edhe mbi 500 mijë lekë dëmshpërblim nga shtetit për ditët e burgut.

Bledar Jambelli kishte kontaktuar fillimisht me Kristaq Leçin, kushëriri i Mikel Shallarit, i cili kishte marrë përsipër që të kryente vrasjen kundrejt një pagese prej 20 mijë eurosh. Pasi kishte marrë përsipër që të kryente vrasjen, Leçi kontaktoi me Mikel Shallarin për ta ndihmuar në kryerjen e vrasjes. Plani i vrasjes kishte nisur të thurej që në dhjetor të 2016-ës dhe në 26 mars të 2017 kishte nisur zbatimi, fillimisht me survejimin e Artan Cukut në terren.

Në 7 prill 2017 Shallari qëlloi në drejtim të ish-komisarit. Pas vrasjes Kristaq Leci dhe Bledar Jambelli u larguan në Greqi pa kaluar nëpërmjet sistemit TIMS. E ndërsa Shallari u arrestua në Shqipëri dhe ndodhet në burg, ku tregoi edhe porositësin, Bledar Jambellin u kap në Greqi, por drejtësia e vendit fqinj ka bllokuar ekstradimin e tij./ Opinion.al

Pas