Kronikë

Arrestimi i 36-vjeçarit që ndihmoi bosin turk, policia jep detaje


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 12:09 - 23/09/21 |
Opi Nion

Policia e Shtetit ka dhënë informacion zyrtar për arrestimin e Edevaldo Haxhiut , i cili dyshohet se është personi që ndihmoi në arratisjen e bosit turk të kriptomonedhës Faruk Fatih Ozer.

36-vjeçari akuzohet për veprat penale “Përkrahja e autorit të krimit” dhe “Mashtrimi kompjuterik”.

“Pas një hetimi të nisur në vitin 2021, nga autoritetet ligjzbatuese turke dhe pas veprimeve hetimore të ndërmarra, duke vlerësuar maksimalisht situatën kriminale të krijuar, Njësia për Hetimin e Krimeve Kibernetike, në bashkëpunim me Prokurorinë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë të Rrethit Gjyqësor Tiranë, ka regjistruar një procedim penal dhe ka kryer veprime të vazhdueshme dhe të thella në lidhje me verifikimin dhe ndjekjen penale të disa shtetasve, për veprat penale “Përkrahja e autorit të krimit” dhe “Mashtrimi kompjuterik”.  Pas kryerjes së hetimeve, Njësia për Hetimin e Krimeve Kibernetike, ka ndaluar shtetasin Edevaldo Haxhiu, 36 vjeç, banues në Tiranë”, njofton policia.

Sipas policisë, situata kriminale e ndjekur kryer veprime me qëllim ngritjen e një skeme të mashtrimit nëpërmjet krijimit dhe shitjes së monedhave virtuale nëpërmjet platformave të krijuara për këtë qëllim, duke rezultuar në mashtrimin e një numri të madh shtetasish të huaj (deri më tani).

Nga informacionet e marra, vlera e mashtrimit që shtetasi turk Faruk Fatih Ozer ka kryer si autori kryesor i kësaj vepre është rreth 2 miliard dollarë.

“Nga hetimet e kryera ka rezultuar se ka dyshime të forta dhe të arsyeshme se shtetasi Edevaldo Haxhiut  ka kryer veprime aktive, me qëllim që të ndihmonte shtetasin turk Faruk Fatih Ozer për t’iu shmangur organeve ligjzbatuese, duke e transportuar dhe e fshehur atë. Aktualisht po punohet për zbardhjen e plotë të këtij aktiviteti kriminal, evidentimin e personave të tjerë të implikuar në këtë skemë kriminale dhe vendosjen e tyre përpara drejtësisë”, njofton policia.

Pas