Aktualitet

Ardhja e emigrantëve afganë, Rama për CNN: Do të vijnë rreth 4 mijë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 20:33 - 25/08/21 |
Opi Nion

Kryeministri Edi Rama, ka dhënë këtë të mërkurë një intervistë për gazetaren e CNN, Biana Golodryga.

Gjatë fjalës së tij kreu i qeverisë foli për ardhjen e emigrantëve afganë në vend dhe u shpreh se duhet t’u jepnim strehë e besim në këtë moment krize.

“30 vite më parë kemi qenë ne afganët për vëllezërit tanë italianë, kështu që askush më mirë se ne e kupton situatën e tyre. Kur nuk je shumë i pasur, kujtimet janë shumë të pasura.

Nuk bëhet fjalët për besim apo ngjyra, bëhet fjalë për njerëz, duhet t’iu japim strehë në një moment krize të thellë.

Nuk mendoja për artin kur dola në rrugë për të kërkuar ndryshimin e regjimit. Si mund t’i lemë këta njerëz të vdesin? Si mund t’u mbyllim dyert atyre në një kohë si
kjo, kur vendin e ka përpirë lufta?”

Kryeministri Edi Rama ka bërë me dije edhde numrin e afganëve që do të strehojë vendi ynë. Sipas tij  është rreth 4000.

“2000 që janë listuar dhe 2000 të tjerë që ne po punojmë për t’i pritur. Do jenë rreth 4000 mijë”, tha Rama.

Pas