Sport

Arbitrja që do të shkruajë historinë në BotërorBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 21:51 - 29/11/22 |
Opi Nion

Stéphanie Frappart do të bëhet gruaja e parë që arbitron një ndeshje futbolli të meshkujve në Kupën e Botës. Gjyqtarja franceze është caktuar për të drejtuar ndeshjen Kosta Rika-Gjermani, e fundit për Grupin E.

Përveç Frappart, FIFA ka përcaktuar edhe dy gra të tjera si arbitër kryesor: japonezen Yoshimi Yamashita dhe ruandezen Salima Mukasanga.

Ndërkohë, janë edhe 3 anësore për ndeshjet e Botërorit: braziliania Neiza Back, meksikania Karen Díaz Medina dhe amerikania Kathryn Nesbitt.

38-vjeçarja Stéphanie Frappart është një gjyqtare me shumë eksperiencë, duke u bërë edhe arbitrja e parë që ka drejtuar një ndeshje në Champions League, kur në vitin 2020 drejtoi ndeshjen Juventus-Dinamo Kiev.

Pas