-Teknologji

Apple bën ndarjen mes Kosovës dhe Serbisë në shërbimin Maps


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 12:22 - 30/08/20 |
Opi Nion

Kompania amerikane Apple ka përfshirë së fundi Kosovën në shërbimin e saj të hartave “Maps”.

Ky vendim erdhi pas një peticioni të nënshkruar online, i cili i kërkonte kompanisë të vendoste në hartën e saj kufirin mes Kosovës dhe Serbisë, pasi vija që shënonte ndarjen mes tyre ishte e ndryshme nga ajo e kufijve të tjerë, duke e treguar Kosovën si pjesë të territorit serb.

Tashmë në “Maps” te pajisjet Apple duket i qartë kufiri mes Kosovës dhe Serbisë./Opinion.al

Pas