Rajoni

Anuloi vizitën në Ballkan, Chollet tregon arsyenBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:57 - 12/12/22 |
Opi Nion

Këshilltari i Lartë i Departamentit amerikan të Shtetit, Derek Chollet tregoi arsyen se përse anuloi vizitën e tij në disa shtete të Ballkanit dhe në Bruksel.

Përmes një postimi në rrjetin social “Twitter”, Chollet u shpreh se është infektuar me COVID-19.

“Më vjen keq që do të më duhet të shtyj udhëtimin tim në Ballkan dhe Bruksel për shkak të një testi pozitiv për COVID. Unë do të mbetem i angazhuar në të gjitha çështjet në rajonin e Ballkanit dhe mezi pres të bëj udhëtimin në fillim të vitit të ardhshëm”, shkroi ai në Twitter.

Në një njoftim të Qeverisë së Kosovës u bë e ditur se kryeministri Albin Kurti do të presë këtë pasdite në takim vetëm të dërguarin amerikan për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar.

Vizita vjen në kohën kur situata në veri të Kosovës zonë e banuar me shumicë serbe është e tensionuar.

Disa serbë lokalë atje, qysh më 10 dhjetor, ngritën barrikada dhe bllokuan rrugët që të çojnë drejt pikave kufitare me Serbinë, Jarinjë dhe Bërnjak.

Këto veprime i ndërmorën pasi Policia e Kosovës arrestoi ish-pjesëtarin e këtij institucioni, Dejan Pantiq, nën dyshimet për përfshirje në sulme kundër zyrtarëve të Komisionit Qendror të Zgjedhjeve në veri të Kosovës dhe atyre policorë.

Pas