Bota

Angli/Zarfe të mbushura me para vendosen në mënyrë anonime në kutitë postare të njerëzveBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:32 - 26/12/22 |
Opi Nion

Një i huaj bujar në Nottingham të Anglisë ka shpërndarë zarfe të mbushura me para në mënyrë anonime nëpër kutitë postare të njerëzve.

Zarfe të mbushura me 100 £ janë postuar për të ngrohur zemrat në prag të Krishtlindjeve. Etiketuar si ‘akte të rastësishme mirësisë’, zarfet me para u hodhën nëpër dyert e banorëve të premten, më 23 dhjetor. Në një kohë kur shumë njerëz po përballen me vështirësi për shkak të krizës së kostos së jetesës, gjesti i ëmbël do të jetë edhe më i mirëpritur këtë vit.

Një banor i befasuar tha se do t’i përdornin paratë për të mbushur gazin e parapaguar dhe për të marrë djalin e tyre 11-vjeçar për një vakt për ditëlindjen e tij. Një tjetër vlerësoi “heroin e fshehur”.

Sarah Lynne është një nga fqinjët me fat që ka marrë një zarf këtë vit. Ajo tha se djali i saj i vogël ishte shumë i emocionuar kur e pa atë të dilte nga dera, duke e pyetur nënën e tij nëse ishte nga Santa Claus.

29-vjeçarja tha se: “Gjëra të tilla nuk ndodhin kurrë për mua. Kam parë njerëz që e bëjnë këtë gjest gjatë viteve dhe gjithmonë kam menduar se është gjest i mrekullueshëm, veçanërisht këtë vit do të më ndihmojë vërtet”.

Ajo shtoi: “Kushdo qoftë ai që e bën këtë është një hero i fshehur dhe ka urimet më të mira. Me gjithçka që ndodh në botë tani, është thjesht mirë të dish se ka ende njerëz të mirë, me të vërtetë që të ngroh zemrën.”

Kur e pyetën se për çfarë planifikonte t’i përdorte paratë, Sarah shpjegoi: “Paratë do të shpenzohen për një ëmbëlsirë për djemtë e mi, duke mbushur gazin dhe energjinë elektrike për Krishtlindje.”

Një tjetër banor i Clifton, Peter Dennis, 40 vjeç, mori gjithashtu një zarf. Ai tha: “Gruaja ime Lindsay ishte ajo që gjeti zarfin e para, unë isha jashtë në atë moment. Ky gjest kaq i sjellshëm e preku atë teksa pasi po një kohë të vështirë.

Ky akt bujar duket se po bëhet disi një traditë në këtë zonë. Zarfa të dorëzuara në mënyrë anonime të mbushura me para janë shfaqur në postat e njerëzve edhe në vitin 2020, 2021.

Pas