Bota

Angli/ Kandidatja për kryeministre: Nëse fitoj do ta shpall Kinën kërcënim zyrtarBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 12:38 - 29/08/22 |
Opi Nion

Sekretarja e Jashtme e Mbretërisë së Bashkuar, Liz Truss është e vendosur ta quajë Kinën një “kërcënim” për sigurinë kombëtare nëse fiton garën e lidershipit konservator dhe zgjidhet kryeministre më 5 shtator.

Sekretarja e Jashtme është zotuar të riformësojë politikën e jashtme britanike nëse fiton çelësat e Downing Street.

Aleatët e deputetes së Norfolk-ut jugperëndimor argumentuan se gjatë kryesisë së saj Kina mund të ngrihet në një status të ngjashëm me Rusinë, i cili përkufizohet si një “kërcënim akut”. Një vit më parë në politikën e jashtme, britanikët arritën në përfundimin se Kina ishte një “konkurrent sistemik” dhe madje Britania duhet të thellonte marrëdhëniet e saj tregtare me Pekinin.

Megjithatë, autoritetet thanë gjithashtu se Mbretëria e Bashkuar do të duhet të jetë e kujdesshme në lidhje me kërcënimet ndaj sigurisë kombëtare.

Ata thanë: “Ekonomitë tregtare të hapura si Britania e Madhe do të duhet të angazhohen me Kinën dhe të mbeten të hapura ndaj tregtisë dhe investimeve kineze, por ato duhet gjithashtu të mbrohen nga praktikat që kanë një efekt negativ në prosperitet dhe siguri”.

Ndryshimi i qasjes së Truss është një përpjekje për të shtypur gatishmërinë e raportuar të Thesarit për të inkurajuar bashkëpunimin ekonomik me Pekinin.

Sipas dokumenteve të zbuluara nga Times, ish-kancelari Rishi Sunak, i cili është kundërshtari i zonjës Truss në garën e lidershipit konservator, ishte në prag të nënshkrimit të marrëveshjeve tregtare për ta bërë Mbretërinë e Bashkuar “tregun e zgjedhur” për kompanitë kineze.

Zonja Truss pritet t’i japë përparësi konsideratave të sigurisë kombëtare mbi bashkëpunimin ekonomik për shkak të pretendimeve që Pekini ka shtypur demokracinë në Hong Kong dhe ka keqtrajtuar myslimanët ujgurë në provincën Xinjiang.

Një aleate e zonjës Truss tha për Times: “Nuk do të ketë më partneritete ekonomike.”E gjithë kjo ishte menduar të pezullohej pas Hong Kongut.”

Qëndrimi i zonjës Truss është një ndryshim rrënjësor nga marrëdhëniet anglo-kineze nën David Cameron, kur presidenti Xi Jinping u mirëprit në Britani për një vizitë shtetërore.

Pavarësisht dallimeve të tjera me Uashingtonin, jo më pak në lidhje me Protokollin e Irlandës së Veriut, qëndrimi i zonjës Truss ka të ngjarë të përkojë me qasjen agresive të ndërmarrë ndaj Kinës nga administrata e Joe Biden. Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken në maj e përshkroi Kinën si kërcënimin më të madh për rendin ndërkombëtar të bazuar në rregulla./Opinion.al

 

Pas