Aktualitet

Ambasada amerikane publikon emrin e gazetares që punon për PutinBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:54 - 06/09/22 |
Opi Nion

Ambasada e SHBA në Tiranë ka publikuar në faqen zyrtare në Facebook, profilin e një gazetareje që sipas ambasadës, është një nga fytyrat kryesore të propagandës dhe dezinformimit të Presidentit rus Vladimir Putin.

Teksa i referohet një artikuli të DASH, ambasada e SHBA shkruan se  gazetarja ruse është e aftë t’i shërbejë gënjeshtrat si të vërteta duke e bërë këtë me buzëqeshje.

“Margarita Simonyan është një nga fytyrat kryesore të propagandës dhe dezinformimit të presidentit rus Vladimir Putin, si ndërkombëtarisht ashtu edhe brenda Rusisë. Ajo është e aftë të shërbejë gënjeshtrat si të vërteta – dhe këtë e bën me buzëqeshje. Mësoni më shumë rreth rolit të saj në ekosistemin e dezinformimit dhe propagandës së Rusisë këtu: https://bit.ly/3TDJ16C.:-shkruan ambasada e SHBA.

Ndër të tjera në artikullin e DASH thuhet: “Margarita Simonyan e filloi karrierën e saj në mediat e financuara dhe të kontrolluara nga Kremlini në vitin 2001 si gazetare për Televizionin Shtetëror të Rusisë dhe Kompaninë Transmetuese të Radios (VGTRK). Në vitin 2005, ajo u bë kryeredaktore e medias së parë ruse në gjuhën angleze të financuar nga shteti, RT, e njohur më parë si Russia Today. Ajo mban pozicionin e saj në RT ndërkohë që shërbente njëkohësisht si kryeredaktor i Rossiya Segodnya, kryeredaktor i TV-Novosti dhe bashkëthemelues i Shoqatës për Zhvillimin e Gazetarisë Ndërkombëtare. Pavarësisht kapelave të shumta që mban, funksioni i saj kryesor është propagandistja besnike e Vladimir Putinit”.

 

 

Pas