-U tha në Opinion

Ali Ahmeti: Projekti për ndarjen e Maqedonisë, kemi çuar granatën 


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 23:29 - 22/06/20 |
Opi Nion

Kreu i BDI Ali Ahmeti, ka treguar në emisionin “Opinion” idenë e vitit 2001 për ndarjen e Maqedonisë së asaj kohe.

Ai tha se mendonte që një ndarje do të ishte e dhimbshme për të dyja palët, ndërsa tregoi se pas daljes së projektit shqiptarët e Maqedonisë kanë sulmuar  një kazermë ushtarake si kundërpërgjigje.

Që t’ja heqim pluhurin. Subjekti që i del për zot kësaj ideje ka merita historike për atë vend që sot ekziston.

Fevziu: Pse?

Ahmeti: Po dal nga modestia krejt. Nëse unë pajtohesha në 2001, që ai vend të ndahej ai do të ndaheshe. Dhe unë nuk e kam parë si ide të drejtë për atë vend që ai të ndahej. Po t’i kthehemi kohës, nuk dihet kush ishte e favorshme dhe kush ishte e pavaforshme, por unë e kam parë që një ndarje do të ishte e dhimbshme për të dyja palët.

Fevziu: Edhe pse maqedonasit e propozuan vetë…

Ky ka qenë vendimi më i vështirë i Shhtabit të Përgjithshëm, që s’ka ndarje. Në atë kohë kërkesën e ka sjellë zoti Xhaferri. Dhe kemi biseduar.

Më ka pyetur: a takohesh me ndonjë personalitet të lartë?

I thashë unë përditë shkruaj letra, hajde ulemi, bisedojmë, të gjejmë rrugë për zgjidhje. Sepse ato nëna shamizeza janë edhe shqiptare, dhe maqedone. Ne kërkojmë të jemi të barabartë, të jetojmë të lirë dhe jo qiraxhi në shtëpitë tona. I thashë: takohemi.

Por më tha: Ta dish përse takohesh, për ndarjen e shtetit. Pjesa perëndimore, Gostivari, Tetova, Dibra, nuk e di për Kërçovën dhe Strugën a mund të merren krejt… Ulu bisedoni bashkë me ata.

I thashë: Unë s’jam për ndarje dhe për këtë projekt, sepse dhe hartat dolën më pas. Nëse don dikush ta ndajmë, Manastir, Prilep, Veles, Shkup, Kumanovë.

Kjo tha nuk bëhet asnjëherë. Nëse dikush mendon se më josh me Zajazin (fshati i lindjes së Ahmetit), sepse e kishin fut në hartë të Shqipërisë, kurse Likovën ja jepnin Kosovës. I thashë kjo punë nuk bëhet dhe të nesërmën pasi ka dalë Akademia për projektin, pas 2 ditësh ne kemi çuar granatën në kazermën “Tito” si kundërpërgjigje ndaj mosndarjes./Opinion.al

 

Pas